Aktualności

Szkolna akcja  „Tydzień życzliwości”

Szkolna akcja  „Tydzień życzliwości”

W dniach od 21 do 25 listopada 2022r. w naszej szkole już po raz czwarty obchodzić będziemy Tydzień życzliwości.

21 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień –  niezwykle wartościowe i piękne święto. Piękne, bo zachęca nas do bycia miłym i otwartym na drugiego człowieka, wartościowe, bo jest okazją do poruszenia tematu szacunku i życzliwości w stosunku do innych.

Idea święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych. Jego oryginalna nazwa brzmi: Hallo World Day i symbolizuje główny cel, którym było pozdrawianie – mówienie hallo (cześć) do przynajmniej dziesięciu osób w ciągu dnia. Obecnie Dzień Życzliwości i Pozdrowień jest obchodzony w ponad 180 krajach. Tego dnia szczególną uwagę zwracamy na wzajemną życzliwość, aby uwrażliwić ludzi i wzbudzić pozytywne emocje.


Co na temat życzliwości mówią naukowcy? 

Badania naukowe przeprowadzone na Uniwersytecie w Oksfordzie w 2016 r. wykazały, że bycie dobrym dla innych powoduje poprawę naszego samopoczucia. Inne badania wskazują, że bycie dobrym czyni nas szczęśliwszymi, co z kolei sprawia, że stajemy się lepsi. Badacze Uniwersytetu Tohoku Gakuin wykazali, że szczęśliwi ludzie wzmacniają, podtrzymują i powielają ten stan przez swoją życzliwość. Bycie miłym napełnia nas życiem, co ma związek z pracą mózgu, który wydziela substancje wspierające zdrowy umysł i ciało, przez co może zmniejszyć skutki chorób i schorzeń o różnym nasileniu – zarówno psychicznym, jak i fizycznym. Przyjęcie życzliwej postawy w praktyce uwalnia endorfiny, które są naturalnym środkiem przeciwbólowym naszego organizmu. Jak twierdzą eksperci, okazywanie życzliwości chroni nasze serca, gdyż obniża ciśnienie krwi. Bycie dobrym tworzy stan określany mianem emocjonalnego ciepła, wyzwalanego przez oksytocynę, zwaną „hormonem miłości”.

Tags
Skip to content