Ekologia

„Clean Up the World” – międzynarodowa kampania sprzątania świata

Jest to kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. W naszej szkole Międzynarodowe Dni Sprzątania Świata przypadły w terminach 20 i 21 września.

Zadanie polegało na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Nasze poszukiwania odbywały się terenach blisko szkolnych (kierunek stadion miejski, rynek w Prószkowie, teren obok Miejskiego Urzędu oraz ulice prowadzące do szkoły podstawowej.

Uczniowie klas I-VIII chętnie i z ogromnym zapałem wzięli udział by „pomóc naszej Ziemi”

Natomiast w świetlicy w tych dniach obyły się zajęcia warsztatowe poświęcone tematyce segregacji śmieci (film edukacyjny), a następnie wykonały prace plastyczne.

Celem kampanii jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Zapraszamy do galerii z udziałem naszych uczniów.

Ekologiczny cukier waniliowy

W trosce o nasze zdrowie przygotowaliśmy na chemii  cukier waniliowy, z prawdziwą wanilią i raz na zawsze pożegnaliśmy torebki z cukrem wanilinowym. Wanilina jest szkodliwym dla zdrowia związkiem chemicznym, który może wywoływać podrażnienie żołądka, jelit oraz skóry. Jest tanim zamiennikiem prawdziwej wanilii i często z nią mylona ze względu na podobny aromat i smak.

Piktogramy

Klasy VII na lekcjach chemii omawiały karty charakterystyk substancji niebezpiecznych czyli dokumenty zawierające między innymi takie informacje, jak: dane dotyczące składu substancji, jej identyfikacji i właściwości, sposobu zabezpieczenia i transportu oraz określenie ryzyka toksykologicznego. Niemal wszystkie mieszaniny, preparaty i substancje chemiczne będące w obrocie handlowym na rynku Unii Europejskiej muszą posiadać karty charakterystyki. Są one sporządzane według ściśle określonego wzoru, z podziałem na sekcje i podsekcje. Przepisy wymagają aby stosowano w nich oznakowania niebezpiecznych substancji chemicznych i mieszanin określające rodzaj zagrożenia – piktogramy. Umieszcza się je zarówno na substancjach stosowanych podczas pracy w laboratorium tj. odczynniki chemiczne, środki dezynfekujące, a także w życiu codziennym: produkty wykorzystywane w gospodarstwie domowym tj. proszki do prania, dezodoranty, wybielacze, środki czyszczące, kosmetyki, detergenty itp. Chętni uczniowie pięknie narysowali piktogramy, które widzicie.

Ekologiczny peeling

Dziś na chemii przygotowaliśmy peeling cukrowy z dodatkiem oleju z kopry kokosowej, który nawilża i dostarcza naszej skórze odżywcze składniki np. witaminę E. Dodatkowo relaksuje i otula przyjemnym kokosowym zapachem. Nasz produkt jest całkowicie naturalny i ekologiczny a jedyną substancją ścierającą jest cukier.

Szkolne SPA

Relaks i odprężenie jesienną porą ściśle kojarzą nam się z kwiatami, ziołami, owocami i ich intensywnymi aromatami. Na lekcji postanowiliśmy podejść do tematu twórczo i wykorzystując bogactwo naturalnych składników własnoręcznie zrobiliśmy przepięknie  pachnący dodatek do kąpieli: aromatyczną sól. Wykorzystaliśmy wyłącznie przyjazne dla skóry i środowiska surowce, które można kupić w każdym  sklepie spożywczym lub ze zdrową żywnością. Nasze sole mają różne kolory i pachną cytryną, mandarynką, czekoladą, lawendą i kokosem. Kąpiel z takim dodatkiem na pewno pobudzi w nas siły duchowe i pomoże pozbyć się jesiennego zmęczenia i przygnębienia 😉

Wycieczka edukacyjna “Eko na rowery”

12 października 2021 klasa 7b  wyruszyła w trasę rowerową. Uczniowie i opiekunowie byli przygotowani w 100%.

Cele wycieczki edukacyjnej:
-Zachęcanie do uczestnictwa w rekreacyjnych i sportowych formach aktywności fizycznej.
-Rozwijanie kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i współpraca w grupie.
-Doskonalenie umiejętności plastycznych – ekspresja twórcza przejawiająca się w działaniach indywidualnych i
zespołowych.

Skip to content