Ekologia

DZIEŃ ZIEMI 2024

ŻYWY OBRAZ 🙂
WIEM JAK SEGREGOWAĆ:)

TAK NIE RÓB!!!

KONKURS PLASTYCZNY „WIEM JAK SEGREGOWAĆ”

„Clean Up the World” – międzynarodowa kampania sprzątania świata

Jest to kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. W naszej szkole Międzynarodowe Dni Sprzątania Świata przypadły w terminach 20 i 21 września.

Zadanie polegało na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Nasze poszukiwania odbywały się terenach blisko szkolnych (kierunek stadion miejski, rynek w Prószkowie, teren obok Miejskiego Urzędu oraz ulice prowadzące do szkoły podstawowej.

Uczniowie klas I-VIII chętnie i z ogromnym zapałem wzięli udział by „pomóc naszej Ziemi”

Natomiast w świetlicy w tych dniach obyły się zajęcia warsztatowe poświęcone tematyce segregacji śmieci (film edukacyjny), a następnie wykonały prace plastyczne.

Celem kampanii jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństwa.

Zapraszamy do galerii z udziałem naszych uczniów.

Ekologiczny cukier waniliowy

W trosce o nasze zdrowie przygotowaliśmy na chemii  cukier waniliowy, z prawdziwą wanilią i raz na zawsze pożegnaliśmy torebki z cukrem wanilinowym. Wanilina jest szkodliwym dla zdrowia związkiem chemicznym, który może wywoływać podrażnienie żołądka, jelit oraz skóry. Jest tanim zamiennikiem prawdziwej wanilii i często z nią mylona ze względu na podobny aromat i smak.

Piktogramy

Klasy VII na lekcjach chemii omawiały karty charakterystyk substancji niebezpiecznych czyli dokumenty zawierające między innymi takie informacje, jak: dane dotyczące składu substancji, jej identyfikacji i właściwości, sposobu zabezpieczenia i transportu oraz określenie ryzyka toksykologicznego. Niemal wszystkie mieszaniny, preparaty i substancje chemiczne będące w obrocie handlowym na rynku Unii Europejskiej muszą posiadać karty charakterystyki. Są one sporządzane według ściśle określonego wzoru, z podziałem na sekcje i podsekcje. Przepisy wymagają aby stosowano w nich oznakowania niebezpiecznych substancji chemicznych i mieszanin określające rodzaj zagrożenia – piktogramy. Umieszcza się je zarówno na substancjach stosowanych podczas pracy w laboratorium tj. odczynniki chemiczne, środki dezynfekujące, a także w życiu codziennym: produkty wykorzystywane w gospodarstwie domowym tj. proszki do prania, dezodoranty, wybielacze, środki czyszczące, kosmetyki, detergenty itp. Chętni uczniowie pięknie narysowali piktogramy, które widzicie.

Ekologiczny peeling

Dziś na chemii przygotowaliśmy peeling cukrowy z dodatkiem oleju z kopry kokosowej, który nawilża i dostarcza naszej skórze odżywcze składniki np. witaminę E. Dodatkowo relaksuje i otula przyjemnym kokosowym zapachem. Nasz produkt jest całkowicie naturalny i ekologiczny a jedyną substancją ścierającą jest cukier.

Szkolne SPA

Relaks i odprężenie jesienną porą ściśle kojarzą nam się z kwiatami, ziołami, owocami i ich intensywnymi aromatami. Na lekcji postanowiliśmy podejść do tematu twórczo i wykorzystując bogactwo naturalnych składników własnoręcznie zrobiliśmy przepięknie  pachnący dodatek do kąpieli: aromatyczną sól. Wykorzystaliśmy wyłącznie przyjazne dla skóry i środowiska surowce, które można kupić w każdym  sklepie spożywczym lub ze zdrową żywnością. Nasze sole mają różne kolory i pachną cytryną, mandarynką, czekoladą, lawendą i kokosem. Kąpiel z takim dodatkiem na pewno pobudzi w nas siły duchowe i pomoże pozbyć się jesiennego zmęczenia i przygnębienia ?

Wycieczka edukacyjna „Eko na rowery”

12 października 2021 klasa 7b  wyruszyła w trasę rowerową. Uczniowie i opiekunowie byli przygotowani w 100%.

Cele wycieczki edukacyjnej:
-Zachęcanie do uczestnictwa w rekreacyjnych i sportowych formach aktywności fizycznej.
-Rozwijanie kompetencji społecznych, takich jak komunikacja i współpraca w grupie.
-Doskonalenie umiejętności plastycznych – ekspresja twórcza przejawiająca się w działaniach indywidualnych i
zespołowych.

Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej

11 lutego przypada Światowy Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej. Z tej okazji uczniowie klas I-III po feriach uczestniczyli w cyklu zajęć dot. opieki nad zwierzętami zimą, kiedy warunki atmosferyczne utrudniają zdobywanie pokarmu. Dzieci czytały artykuły z czasopism „Głos Lasu”, „Gazeta Leśna” „Las Polski” i „Echa leśne” udostępnionych przez Nadleśnictwo Prószków. Następnie oglądali film edukacyjny o sposobach zwierząt na przetrwanie zimy. Uczniowie próbowali też rozpoznawać niezwykłe odgłosy, jakie wydają zwierzęta. Wykonywali karmniki dla ptaków techniką wydzieranki. Rozwiązywali matematyczne zagadki.
Zajęcia kontynuowane były w Nadleśnictwie Prószków, gdzie dzieci przygotowały zawieszki z ziarnami dla ptaków.

DZIEŃ ZIEMI 2022

DBAJMY O NASZĄ PLANETĘ:)

Dzień Ziemi Milena Zdzuj

MAMO, TATO POĆWICZ ZE MNĄ:)

„Sprzątanie Świata”

16 września, uczniowie naszej szkoły wybrali się na spacer po Prószkowie. Nie był to jednak zwykły spacer. Zaopatrzeni w rękawiczki i worki, wyruszyli sprzątać miasto, ponieważ czystość naszej planety jest dla nich ważna!

Wszyscy powinni znać podstawowe zasady recyklingu – a Ty znasz? Sprawdź się tutaj!

Pamiętajcie – dbanie o środowisko jest proste!

Skip to content