Aktualności

Kryształy na warsztat

Chlorek sodu czyli potocznie sól był już znany starożytnym Rzymianom, którzy poznali jego właściwości konserwujące. W Rzymie w postaci soli wypłacano żołnierzom pensje. W Tybecie i Etiopii wybijano z soli monety, używane jako środek płatniczy. W średniowiecznej Europie rola soli była na tyle doceniana, iż powstały tzw. „drogi solne”, czyli trasy, którymi transportowano sól.

Chętni uczniowie klasy siódmej w ramach lekcji o mieszaninach i roztworach oraz sposobach ich rozdziału wyhodowali swoje własne kryształki soli. Na lekcji poznali też proste sposoby na „uratowanie” przesolonej zupy, zalewy do ogórków kiszonych czy zbyt słodkiego soku. Wszyscy zgodzili się, że do grona eksperymentatorów – chemików można zaliczyć Kopciuszka, który za pomocą własnych rąk rozdzielał mieszaninę maku i popiołu.

Do naszego doświadczenia potrzebowaliśmy: słoik, sól kuchenną, włochatą włóczkę, patyczek. Przygotowaliśmy nasycony roztwór soli, postawiliśmy w ciepłym miejscu i czekaliśmy, czekaliśmy, czekaliśmy….

Tags
Skip to content