Aktualności

Wolność- najcenniejszą wartością narodu

Najcenniejszą rzeczą dla narodu jest wolne, suwerenne i niepodległe państwo, ale niepodległość, suwerenność i wolność nie jest dana raz na zawsze. Utraciliśmy ją na 123 lata. Na szczęście wartości te zachowały się w rodzinach, dzięki pielęgnowaniu tradycji, dzięki zrywom, dzięki tym, którzy tworzyli polską literaturę czasów zaborów, dzięki tym, którzy uczyli polską młodzież pięknej historii naszej Ojczyzny i tego wszystkiego, co ważne, byśmy przetrwali. Pierwsza wojna światowa 1914 roku zmieniła układ sił politycznych w Europie i dzięki temu 11 listopada 1918 roku Polska znów pojawiła się na mapie. Od tamtych wydarzeń minęło 104 lata. Dlatego co roku w naszej szkole upamiętniamy ten trudny rozdział historii Polski, pielęgnujemy pamięć o bohaterach, którym zawdzięczamy wolność.
W czwartek- 10 listopada- odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów z klas 6, 7, 8.
W atmosferę wydarzeń wprowadziły zebranych Julia i Zuza Leśniewskie, które zatańczyły przygotowany na tę okazję występ taneczny. Potem można było usłyszeć wiersze naszych poetów oddających hołd bohaterom tamtych lat. Uroczystość zakończyła się wspólnym odśpiewaniem najpiękniejszych pieśni patriotycznych i wojskowych, jak „ Szara piechota, „ Przybyli ułani „ czy „ Rozkwitały pąki białych róż.”

O godzinie 11.10 wszystkie klasy udały się do Nadleśnictwa, aby tam wspólnie z przedstawicielami Gminy Prószków, pracownikami nadleśnictwa, przedszkolakami oraz mieszkańcami Prószkowa wspólnie odśpiewać hymn w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”.

Elżbieta Tokarska- Wydrych

Kornelia Kownacka

 

Podczas apelu wykorzystano sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach rządowego programu „Laboratoria przyszłości”

#LaboratoriaPrzyszłości

Tags
Skip to content